MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
Kategoriler: Blog

Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem sporlar, yüksek derecede tehlike içeren aktivitelerdir. Ekstrem sporlar irtifa, hız, yorucu egzersizler ve son derece uzmanlaşmış ekipmanlarla ilişkilidir.

Ekstrem sporun tanımı ve kökeni

Ekstrem sporlar iyi tanımlanmamıştır ve kökenleri bilinmemektedir, ancak 1990’larda popülerlik kazanmışlardır. “Ekstrem spor” terimi çeşitli farklı aktiviteleri tanımlamak için kullanılmış olsa da, tanımı hala tartışmalıdır. Çoğu ekstrem spor bazı özellikleri paylaşır.

Ekstrem sporlar gençlere özgü olmamakla birlikte, daha genç bir hedef kitleye sahip olma eğilimindedirler. Okullar nadiren ekstrem sporlara yaptırım uygular. Ekstrem sporlar diğer sporlara göre daha yalnız olma eğilimindedir. Yeni başlayan ekstrem sporcular genellikle bir antrenörün yardımı olmadan becerilerini geliştirirler. Medya tarafından sınıflandırılan ekstrem sporlar geleneksel sporlardan farklıdır çünkü doğası gereği öngörülemeyen daha fazla değişkene sahiptir.

Risk faktörleri kesin sonuçlarla ölçülebilir olmadığı için ekstrem sporlar alışılmadık olabilir

Ekstrem faaliyetlerde değişkenler tipik olarak doğaldır. Çevresel değişkenler genellikle rüzgar, kar ve su gibi arazi ve hava koşullarıyla ilgilidir. Bu doğal olaylar kontrol edilemez ve bu nedenle bir faaliyetin veya etkinliğin sonucunu etkiler.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır

Muhtemelen pek çok kişi böyle bir sorguya bakmayacaktır. Bu bizim için önemli.

Ekstrem sporlar daha popüler hale geliyor. Dağ bisikleti, snowboard yamaç paraşütü ve snowboard her yıl daha fazla insanı çekiyor. Daha geleneksel olan basketbol ve diğer yan aktiviteler de azaldı. Bunun nedeni muhtemelen adrenalin arzusu ve ekstrem sporların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa sağladığı faydalar da dahil olmak üzere birçok faktördür.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır.

1. Strese karşı toleransınızı artırın

Ekstrem sporlar fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı zorlayacaktır. Bu gerçekleştiğinde, cesaretinizin kırılması kolaydır. Ancak bu durum tehlikeli hatalara yol açabilir. Düzenli olarak uçaktan atlayan ya da başka hareketler yapan insanların zihinsel kimyaları değişir. Stresli durumlarda daha sakin ve odaklanabilir hale gelirsiniz. Ancak ekstrem sporlar tüm hayatınızı ele geçirebilir.

2. Kaygınızı nasıl yöneteceğinizi öğrenin

Korku nedeniyle kendinizi güçsüz mü hissediyorsunuz? Ekstrem spor meraklıları korkuyu keyifli bir deneyime dönüştürebilir. Çoğu insan uçaktan atlamak ya da ilk kez bungee-jumping denemek gibi yeni bir şey yapmaktan korkar. Bunları yaparak ve diğer tarafa güvenli bir şekilde geçerek korkunuzu azaltabilirsiniz. Meditasyon gibi başa çıkma tekniklerini de kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

3. Farklı kasları çalıştırın

Hepimiz kas gruplarını hedef alan egzersizler yaparız. Normal günlük rutininizin bir parçası olmayan bir aktivite yaptıktan sonra ağrı fark etmiş olabilirsiniz. Ya yeni bir kas grubunu çalıştırıyorsunuzdur ya da kaslarınızı alışılmadık hareketlere zorluyorsunuzdur. Bu acı verici olabilir ancak genel sağlığınızı da iyileştirebilir. Sağlığınızı iyileştirecek yeni kaslar geliştirmeye başlayacaksınız.

4. Alçakgönüllülük duygusu edinin

Genel olarak, işte ve hayatta öne geçmeyi düşünmek pervasızca görünüyor. Alçakgönüllü bir tutum sergilemek önemlidir. Bu bizi başkalarına karşı daha insancıl yapar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ekstrem sporlar yaparken mükemmel ya da ölümsüz olmadığınız gerçeğini kabul etmeniz gerekir. Hayatta kalmak için ölümlü olduğunuzun farkında olmanız ve güvenlik ekipmanlarını doğru kullanmayı öğrenmeniz gerekir. Ayrıca eğitmeninizi dinlemeye istekli olmalısınız. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, bu faktörlerin hepsi daha fazla alçakgönüllülük ile ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüveninizi nasıl artırabilirsiniz?

Ekstrem sporlar zorlu fiziksel zorluklarla yüzleşmenizi gerektirir. Sonuçta bir dağa tırmanmak kolay değildir. Bu zorlukları tamamlayabilirseniz, ödülünüz sadece maddi olmaktan çok daha fazlası olacaktır. Araştırmanın ekstrem sporlar ile yüksek özgüven arasında güçlü bir ilişki bulduğunu belirtmiştik. Bu kadar zor bir görevi tamamlamanın gurur kaynağı olması gerektiği gerçeğini göz önünde bulundurduğunuzda bu mantıklıdır. Özgüven hayatın her alanında önemlidir. Zorlukların üstesinden gelebilenler için ekstrem egzersizler iyi bir fikir olabilir.

6. Yüksek kalori yakmak

Ekstrem sporlar genellikle mükemmel fiziksel zindelik elde etmenin en etkili yolu olabilir. Ayrıca, ekstrem sporlar standart egzersiz rutininizden çok daha eğlenceli olabilir. Örneğin kaykay, bir saat içinde 500 kalori yakmak için mükemmel bir yoldur. Kaykay, kalori yakmak için harika bir yoldur.

7. Bakiyenizi artırın

Ekstrem sporlar koordinasyonu iyi olanlar için faydalı olabilir. Dengesizlik sorununuz varsa veya doğal olarak sakarsanız ekstrem sporlardan kaçınmak en iyisidir. Düz, düz bir yüzeyde kaykay yapmak vücudunuzu daha dengeli hale getirmek için yeterlidir. Bu, bisiklet sürmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez düşebilirsiniz ama sonunda vücudunuz yeni gereksinimlere uyum sağlayacaktır.

9. Sosyal etkileşim

İnsanlar doğaları gereği sosyal yaratıklardır. İçe dönük insanlar bile duygularla baş edebilmek için belli bir miktar sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Sosyalleşmenin bilişsel işlevler için çok önemli olduğu gösterilmiştir. Ekstrem sporlar da bu alanda yüksek puan alır, çünkü çoğu diğer insanları içerir. Arkadaşlarınız varsa, onlarla kaykay yapmaya gitmeniz veya bir uçaktan atlamanız daha olasıdır. Sosyalleşmek size birçok avantaj sağlayacak ve arkadaşınızla aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Ekstrem sporlar nelerdir?

Başlamadan önce profesyonellerle birlikte bir ekstrem sporu deneyin. Hazır olduğunuzda adrenalininizi yükseltmek için macera aktiviteleri listesinden seçiminizi yapın.

Bizi Facebook ‘ta takip edin

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları vücut için özellikle güçlü olabilir. Aletli pilates aynı zamanda reformer pilates olarak…

31 Mayıs 2023

Dünyanın En Golcü Oyuncuları

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan futbolun getirdiği heyecanın büyüsüne kapılmış durumda. Farklı hareketler spora…

30 Mayıs 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor, hayatımızı düzene sokmak, sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek için hayatımıza dahil edebileceğimiz en…

30 Mayıs 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcu oldukları için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların öğünlerindeki ana malzemeler protein ve sağlıklı…

30 Mayıs 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Başlamak için en iyi yaş kaçtır? Bu gibi…

30 Mayıs 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişiler öncelikle beklentilerini tanımlamalıdır. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. Profesyonel olmak, sıkı…

30 Mayıs 2023