MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Handball Game Rules

Amerika Birleşik Devletleri’nde pek yaygın olmayan bir spor olan hentbol, mükemmel bir takım oyunudur. Bu spor, takım oyunlarından hoşlanan herkes için mutlaka denenmesi gereken bir spordur. Bu makale hentbol oyununu, tarihini ve kurallarını tanıtmayı amaçlamaktadır.

Hentbol Tarihi

“Hentbol” kelimesi “el topu” anlamına gelen “handball” kelimesinden türetilmiştir. Dünyanın en eski oyunlarından biri olan hentbol, 19. yüzyılın başlarında Danimarka’da bugün bildiğimiz şekliyle oynanıyordu. Hentbol 1927 yılına kadar Türkiye’ye gelmemiştir. 1976 yılında Türkiye Hentbol Federasyonu kuruldu. Olimpik bir spor olarak kabul edilen hentbol, bugün 150’den fazla ülkede oynanıyor. dünya genelinde 8 milyon oyuncu hentbol oynamak için lisanslıdır.

Hentbolun Kuralları Nelerdir? Hentbolun Kuralları Nelerdir?

Hentbol, bir kaleci ve altı oyuncu dahil olmak üzere yedi oyuncudan oluşan iki takım tarafından oynanır. Her takımın 5 yedek oyuncusu olabilir. Maç sırasında oyuncu değişikliği kuralı yoktur. Hentbol topları sentetik malzeme ile kaplıdır. Hentbol çoğunlukla kapalı spor salonlarında oynanan bir spordur. Oyun her biri otuz dakika süren iki devreden oluşur. Kadınlar için devre arası 25 dakikadır. Devreler arasındaki ara 10 dakikadır. Hentbol, fiziksel güç gerektiren yoğun bir oyundur. Oyunun amacı, diğer takımın kalesine gol atmaktır. Hentbol, basketbol ve futbolun bir karışımı olarak tanımlanabilir. Oyun alanı 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindedir. Sahada iki kale ve kale çizgileri vardır.

Hentbol Oyun Kuralları

  • Topu havaya atarak oyuna başlayın.
  • Top, dizin altındaki bacağın herhangi bir kısmına temas etmemelidir. Kuralı ihlal eden oyuncu 2 dakika oyun dışında kalacaktır.
  • Bir yedek oyuncunun, faul nedeniyle oyundan çıkarılan bir oyuncunun yerine geçmesine izin verilmez.
  • Oyuncuların topu 3 saniyeye kadar tutmalarına izin verilir, ancak 3 adım sonra topu atmaları gerekir.
  • Rakibin topuna dokunulamaz, ancak oyuncu onun taç atışını engelleyebilir.
  • Penaltı vuruşu yedi metrelik bir mesafeden yapılmalıdır.
  • Oyunda iki hakem bulunur.
  • Kaleciler oyunu oynamak için ellerini veya ayaklarını kullanabilir. Oyuncular sadece ellerini kullanabilir.
  • Belirli kurallar dahilinde savunma oyuncuları diğer oyunculara dokunabilir.

Hentbolda başarı için takım çalışması esastır. Oyuncular tek başlarına oynamak yerine takım arkadaşlarıyla birlikte hareket etmeli ve paslaşmalıdır. Takım çalışması gerektiren spor ve oyunlardan hoşlanıyorsanız, hentbol sizin tercih ettiğiniz spor olabilir. İçinizdeki sporcu çoktan harekete geçtiyse, ihtiyacınız olan tüm ekipman ve spor kıyafetlerini Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Daha fazla spor içeriği için Yalı Spor Blog’u takip etmeyi unutmayın! Sporu sevenler için her 500 TL’lik yeni sezon alışverişine anında 100 TL indirim sunuyoruz! İndirim kodu BLGHM Fayda. İndirim fırsatını kaçırmayın.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX