MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişiler öncelikle beklentilerini tanımlamalıdır. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. Profesyonel olmak, sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak ya da sadece sağlıklı hissetmek isteyebilirsiniz. Beklentilerinize karar verdikten sonra spor koçları, diyetisyenler, kişisel antrenörler ve spor eğitmenleri gibi uzmanlara danışmak en iyisidir. Bu, sakatlıklar veya sağlık sorunları hakkında endişelenmenize gerek kalmadan düzenli sporu günlük hayatınıza dahil etmenizi sağlayacaktır.

Her gün spor yapmak mantıklı mı?

Ayrıca, bireylerin verimli ve sağlıklı bir şekilde spor yapmak için zihinsel olarak hazırlıklı olmaları da önemlidir. Günlük programınızı aksatmadan ve sizi egzersiz yapmaya zorlamadan sporu hayatınıza dahil etmek önemlidir. Motive ve hazır olduğunuzda spor daha faydalı olacaktır. Herkesin kendini iyi ya da enerjik hissetmediği günler vardır. Kendinizi iyi hissetmediğinizde spora bir gün ara vermek sorun değildir. Uzmanlar, dinlenmenin en az egzersiz yapmak kadar önemli olduğunu söylüyor. Dinlenme döneminde kaslarınızın büyüdüğünü unutmamalısınız. Yıllarca farklı sporlara devam etmek için küçük ve bilinçli adımlar attığınızda motivasyonunuzu korumak daha kolaydır. Günlük hayatınızı etkilemeden adım adım ilerlerseniz sporu daha kolay benimseyebilirsiniz.

Her gün egzersiz yapmak zararlı mı?

Düzenli olarak spor yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanımalısınız. Belirli bir sağlık sorununun belirli spor türlerini yapmayı zorlaştırıp zorlaştırmayacağını öğrenin. Spor çok geniş bir kavram olduğundan, herkes için uygun programlar oluşturmak mümkündür. Düşük yoğunluklu sporlar, düzenli olarak yapıldıkları takdirde sorun teşkil etmez. Bu tür sporlar şunlardır:

 • Yürüyüş
 • Hafif koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp atlamak
 • Hareketli müzik eşliğinde dans edin
 • Aerobik egzersiz

Uzmanlar ayrıca ağırlık kaldırma gibi yoğun günlük aktiviteleri de önermemektedir. Yoğun egzersizler vücutta fiziksel zorlanma ve strese neden olabilir. Bununla birlikte, bu faaliyetlerin süresi de önemlidir. Egzersizin süresi ve türü, yeni bir spora başlarken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerdir. Kişi kendi vücudunu ve nasıl çalışması gerektiğini daha iyi tanıdıkça bu konular daha da netleşecektir.

Her gün spor yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlara göre her gün egzersiz yapmanın en olumsuz etkisi sakatlanma riskinin artmasıdır. Vücudunuza ihtiyacı olan zamanı verin. Dinlenme sırasında vücut egzersizden sonra toparlanır ve kas gelişimi evresine girer. Günlük egzersizin kasları eriteceği doğru değildir. Bu sadece gelişim sürecini yavaşlatabilir. Spor bir takıntı haline getirilmemelidir. Spor sadece fiziksel olarak değil, sağlığınız ve refahınız için de faydalı olabilir. Sporun getirebileceği psikolojik faydaları gözden kaçırmamak önemlidir.

Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Isınmazsanız, sakatlanmalara ve kas krampları gibi sağlık sorunlarına yol açabilirsiniz. Herhangi bir spora başlamadan önce yürüyüş veya hafif koşu gibi düşük yoğunluklu egzersizler yaparak ısının. Vücudunuzu daha yoğun egzersizlere hazırlamak için ısındıktan sonra esneme hareketleri de yapılır. Isınma, esneme ve güçlendirme egzersizleri koordinasyonu ve kondisyonu geliştirir. Egzersiz sonrasında esneme ve soğuma egzersizleri önerilir. Kaslarınızda biriken laktik asitler bu şekilde uzaklaştırılacaktır. Kas ağrılarını önleyebilirsiniz.

Gündüzleri ne zaman spor yapılabilir?

Gün içinde farklı saatlerde spor yapılabilir. Her gün ne yapıyorsanız ona göre plan yapın. Zinde ve sağlıklı olduğunuzda egzersiz yapmak daha etkilidir. Araştırmalar, sabah ilk iş olarak kardiyo yapmanın daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu sayede kaloriler daha verimli bir şekilde yakılır. Eğer bu tempoya alışkın değilseniz vücudunuzu yormamanız tavsiye edilir. Temponun yoğunluğu ve süreler kademeli olarak artırılabilir. Egzersiz yaptığınız günün saatinden ziyade biyolojik saatinizi göz önünde bulundurmanız da önemlidir. Kendinizi hazır hissettiğinizde spor yapmak daha keyiflidir. Uzmanlar spordan hemen önce veya sonra yemek yemeyi önermiyor. Antrenmandan sonraki 1-2 saat içinde veya öncesinde büyük öğünler yemek tavsiye edilmez.

Haftada kaç kez egzersiz yapmanız gerekir?

Bir egzersizin ne kadar sürmesi gerektiği ve haftada kaç kez yapılması gerektiği konusunda her bireyin farklı bir görüşü vardır. Bu cevaplar neden egzersiz yaptığınıza bağlı olarak değişebilir. Örneğin profesyonel sporcular haftada altı gün antrenman yapıp bir gün dinlenebilirler. Bu yoğun egzersizler profesyonellerin gözetimi ve rehberliği altında yapılmalıdır. Eğer spor yaparak sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, haftada 3-4 kez spor yapmanız yeterli olacaktır. Önemli olan dinlenmeyi aksatmamak ve arka arkaya spor günleri yapmamaktır. Düzenli spor yapmanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Uyku düzeni: Sağlıklı olmalarını sağlar
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsak sağlığının desteklenmesi
 • Uzun ve sağlıklı bir yaşam üzerinde olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kalp egzersizleri
 • Hareketinizin enerjisini artırın
 • Stresin azaltılması
 • Vücudun esnekliği

Kilo vermek için haftada kaç gün evde egzersiz yapmalıyım?

Uzmanlar, sağlıklı bir şekilde kilo vermek için haftada 3-4 kez düzenli olarak egzersiz yapmanız gerektiğini söylüyor. Süre, çalışma miktarına bağlı olarak değişebilir. Yağ yakmak öncelikli kilo verme hedefidir. Bunun için bir egzersiz programı geliştirmeniz gerekecektir. Plank, mekik ve şınav gibi herhangi bir ekipman gerektirmeyen egzersizler evde spor yapmak için idealdir. Ayrıca ekipman kullanarak ağırlık kaldırma, ip atlama, pilates ekipmanı ve koşu bandı kullanmanın yanı sıra esnek bantlar kullanmayı da dahil edebilirsiniz.

Ana sayfaya dönmek için tıklayın
Hazineyi çöpe atıyorduk! Hazineyi çöpe atıyormuşuz!
Özdağ’ın destek açıklaması sonrası AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim’

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları vücut için özellikle güçlü olabilir. Aletli pilates aynı zamanda reformer pilates olarak…

31 Mayıs 2023

Dünyanın En Golcü Oyuncuları

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan futbolun getirdiği heyecanın büyüsüne kapılmış durumda. Farklı hareketler spora…

30 Mayıs 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor, hayatımızı düzene sokmak, sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek için hayatımıza dahil edebileceğimiz en…

30 Mayıs 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcu oldukları için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların öğünlerindeki ana malzemeler protein ve sağlıklı…

30 Mayıs 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Başlamak için en iyi yaş kaçtır? Bu gibi…

30 Mayıs 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcunun Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin iyi bir kombinasyon olduğunu muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece spor yaparak…

30 Mayıs 2023