MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Masa tenisi sporu Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popülerdir. Bir top, bir raket ve bir masa kullanılarak oynanabilir. İngiltere’de ortaya çıkan ve on dokuzuncu yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerleşen bu oyun, selüloit benzeri bir top ve tef şeklinde raketler kullanılarak oynanır.

Raket topa vurduğunda çıkan ses de ping-pong isminin verilmesine yol açmıştır. Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu, bir masa tenisi birliği veya federasyonu kurma girişimlerinin ardından 1920 yılında kurulmuştur. Bu organizasyona 110’dan fazla ülke federasyonu katılmıştır.

Masa Tenisi Ekipmanları

En iyi masa tenisi ekipmanı hangisidir?

Masa Tenisi Masası

Masa genellikle yeşil ya da mavidir. Masa 274 santimetre uzunluğunda ve 152 santimetre genişliğindedir. Masaların yüksekliği 76 cm’dir. Sporcuların masa tenisi müsabakalarında rahatça yarışabilmeleri için her masanın en az 6 metre genişliğinde ve 12 metre uzunluğunda olması gerekir. Ortadaki filenin enine yüksekliği 15 ile 25 milimetre arasında olmalıdır. Ağ düzeneği bunun için kullanılan terimdir.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topu beyaz veya turuncu selüloitten yapılabilir. Masa tenisi topu küreseldir ve 40 milimetre çapındadır. Ağırlığı 2,7 gramdır.

Masa Tenisi Raketi

Ahşap, raket yapımında kullanılan malzemenin en az %85’ini oluşturur. Genel olarak, ahşap raketlerin kaba bir kauçuk veya plastik kaplaması vardır. Bir raketin topla temas eden kısmı sağlam, pürüzsüz ve çıkıntısız olmalıdır. Raketin topla temas eden kısmı sağlam ve pürüzsüz olmalıdır.

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Top oyun alanı içinde kalmalıdır. Düşemez. Maç, tarafların önceden anlaşmasına bağlı olarak üç veya beş set olarak oynanacaktır. Oyun servis atışı ile başlar. Oyuncu raketiyle topa sadece bir kez kendi sahasında vurabilir ve ardından topu rakibinin sahasına gönderebilir. Kurallara uymayan oyuncunun rakibine bir sayı verilir. Her sayının ardından oyunu yeniden başlatmak için yeni bir servis atılır. Servis atan oyuncu her beş sayıda bir değişir. Seti 21 sayı alan oyuncu kazanır. Sona doğru 20-20’de eşitlik olursa, servis her sayıda değişir ve iki sayı alan oyuncu kazanır. Oyuncular eller açık şekilde raketlerini kullanarak topa havada vurarak servis atarlar. Sadece servis sırasında top rakip takımın sahasında sekmelidir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Her iki tarafta da iki oyuncunun olduğu çiftler maçlarında, servis atan her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncudur. Servis atan kişi topu çapraz olarak masanın diğer tarafına gönderir. Eşler sırayla servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli: Topun sahada kaldığı oyun süresi.
 • Top: Top henüz havaya atılmamış olsa bile oyun boyunca oyunda kalır. Servisten sonra, bir rallide let veya sayı belirlenene kadar oyunda kalır.
 • Let’ler: Sonuç alınamayan bir ralli.
 • Sayı: Sonucu sayılan bir ralli.
 • Raket eli, raketi tutan eldir.
 • Serbest el, raket tutmayan eldir. Serbest elin kol kısmına serbest kol denir.
 • Oyuncu raketi veya raketi tutan elin bileğin hemen altındaki kısmını tutarak topa temas eder.
 • Top rakibin sahasına ulaşmadan veya sahayı terk etmeden önce rakibin kıyafetlerine veya rakibin taşıdığı veya giydiği başka bir şeye temas ederse top bloklanır.
 • Bir rallide topa vuran ilk oyuncu servis atan oyuncudur.
 • Rallide topa vuran ikinci oyuncu return yapan oyuncudur.
 • Hakem maçı kontrol eder.
 • Masa tenisi oynandığında, bir yardımcı hakem belirli durumlarda hakeme yardımcı olur.
 • Bir masa tenisi oyuncusunun rallinin başlangıcındaki giysi ve aksesuarları, toplar hariç her şeyi içerir.
 • Bir maçta top, filenin masanın dışında kalan kısmının üzerinden veya altından geçerse, topun filenin üzerinden veya altından geçtiği de kabul edilir. Masa uzantısının, masa tenisi alanındaki iki uç noktaya kadar uzandığı kabul edilir.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX