MARKA BONUS GİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersize başladığınızda, bıraktığınızda veya egzersizlerinizi değiştirdiğinizde birkaç gün boyunca kaslarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Kas ağrısını azaltmanın ve önlemenin birçok yolu vardır. Öncelikle kas ağrısının nedenlerini ve etkilerini inceleyelim. Spor sonrası kas ağrısı hakkında ihtiyacınız olan her şeyi bu yazıda derledik!

Spor sonrası kas ağrıları neden olur?

Uzun bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı (DOMS) yaşayabilirsiniz. Bu durum, yeni bir egzersiz rutinini değiştirdiğinizde veya başlattığınızda; her zamanki egzersizlerinizin yoğunluğunu ve süresini artırdığınızda veya yepyeni bir rutine başladığınızda ortaya çıkabilir. Bu durum, egzersiz sonrası mikroskobik kas hasarından kaynaklanır. DOMS sadece uzun süreli sporcuları değil, amatör sporcuları da etkiler. Endişelenmeyin. Zamanla kaslarınız fiziksel aktiviteye alışacak ve ağrı azalacaktır.

DOMS’a ek olarak kas yorgunluğu da spor sonrası kaslarda ağrıya neden olan bir diğer nedendir. Laktik asit kas yorgunluğunun nedenidir ve DOMS ile karıştırılmamalıdır. Artık laktik asitlerin birikmesi ve enerji depolarının bozulması nedeniyle rahatsızlık hissi 1-2 saat sürebilir.

Kas yorgunluğu ve ağrıya neden olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Spora başlamak Vücut ham olduğu için bu ağrı ve sızılar 2-3 gün kadar sürebilir. Egzersiz yaptıkça azalacaktır.
 • Programa ağırlık ve yeni egzersizlerin eklenmesi Kaslara normal kapasitelerinin üzerinde yük bindiğinden ağrılar ortaya çıkabilir.
 • Gerinmekten ve soğumaktan kaçının: Kasların dinamik olarak esnetilerek ve egzersizden sonra soğutularak fiziksel aktiviteye hazırlanması gerekir. Bunun yapılmaması kas hasarına neden olabilir.
 • Egzersiz sırasında nefes almak önemlidir, ancak herkes buna dikkat etmez. Kas ağrıları, her hareketin ayrıntılarına dikkat edilmemesinden kaynaklanabilir. Örneğin, ne zaman nefes alınıp verileceği.

Egzersiz sonrası kas ağrısından nasıl kaçınılır?

Spordan önce ve spor sırasında bazı şeyler yaparak spor sonrası karın veya bacak ağrıları gibi ağrıları azaltabilir veya önleyebilirsiniz. Yapabileceğiniz şeylere bir göz atın.

 • Kas ağrısını önlemek için yeni antrenmanınıza kademeli olarak başlayın.
 • Egzersizden önce, kalp atış hızınızı ve esnekliğinizi artırmanın yanı sıra kan akışınızı iyileştirmek için dinamik esneme hareketleri yapın.
 • Spora başlamadan önce kahve veya diğer kafein içeren içecekleri içmek iyi bir fikirdir.
 • Herhangi bir fiziksel aktivite sırasında, öncesinde ve sonrasında bol miktarda su içtiğinizden emin olun.
 • Egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmanın çeşitli yolları vardır. Bunlar arasında rutininize laktik asitlerin birikmesini önleyecek soğuma hareketleri eklemenin yanı sıra aerobik egzersiz yapmak ve yavaş yürümek yer alır.

Egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmak için ne yapabilirsiniz?

En temel fiziksel aktiviteler bile DOMS veya kas yorgunluğu nedeniyle ağrılı olabilir. Kendinizi bu durumda bulursanız, bu öneriler kas ağrınızı hafifletebilir. Bir haftadan uzun süre kas ağrısı yaşarsanız bir doktora danışın.

 • Kaslarınızı dinlendirmek, kas ağrısını hafifletmenin en iyi yollarından biridir. Yoğun antrenmanlara kısa bir ara verin ve ardından yavaşça devam edin.
 • Ağrıyı azaltmak için spordan sonra ağrıyan bölgelere ısı uygulanabilir. Etkilenen bölgeyi ısıtmak için sıcak havlular veya ısıtma şeritleri kullanılabilir. Ya da sadece sıcak bir duş alıp kendinizi rahatlatabilirsiniz.
 • Isıl tedaviden sonra kasları ve eklemleri rahatlatmak için soğuk terapi kullanılabilir. Soğuk, buz paketleri, jel soğuk kompresler vb. ürünlerle uygulanabilir. Buzu doğrudan cildinize koymamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 • Masaj, kas ağrısını azaltmanın bir başka harika yoludur. Masaj, DOMS’u azaltmaya ve performansı artırmaya yardımcı olabilir. Kan akışını düzenleyen, kas gerginliğini azaltan ve vücudu rahatlatan masajlar rahatlamak için harika bir yoldur.
 • Kas gevşetici kremler veya ilaçlar kullanarak rahatlayabilirsiniz, ancak sadece doktorunuza danıştıktan sonra.
 • Araştırmalara göre, zencefil, ananas ve kiraz gibi anti-enflamatuar yiyecekler kas ağrısı için faydalıdır. Bu gıdaları diyetinize ekleyebilirsiniz.

“Kas ağrım varsa yine de spor yapabilir miyim?” diye kendinize sorabilirsiniz. Kaslarınızı yormayan egzersizler yaparak kas ağrısını azaltabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını önlemek için ipuçlarımızı takip edin. Rahat ve verimli bir egzersiz için doğru ekipmanı kullanmak önemlidir. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor dalında ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Bu bloga özel olarak sporseverler 500 TL’lik yeni sezon alışverişlerinde 100 TL indirimden yararlanabilirler. İndirim kodu BLGTP Hemen yalispor.com.tr’yi ziyaret edin, indirimi kaçırmayın. İndirimi kaçırmayın.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX