MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
Kategoriler: Blog

Terlemek Kilo Verdirir mi? – Kompanion

Terleyerek kilo veremezsiniz. Terleme vücudun su ve mineral atmasına neden olur. Bu geçici kilo kaybı kısa bir süre içinde geri kazanılacaktır. Kilodaki kısa süreli değişikliklerin çoğu su ve minerallerden kaynaklanır. Çok fazla terlemek kilo kaybına neden olmaz.

Spor sırasında terlemek kilo vermenize neden olur mu? Sıcakta terlerseniz kilo kaybeder misiniz? Daha fazla terlemek kilo verdirir mi? Kilo vermek isteyenlerin en sık sorduğu sorular arasında yer alıyor. Bu yazıyı okuyarak cevapları öğrenin.

Terleme neden olur?

Terleme normal ve sağlıklıdır. Ter bezleri sağlıklı çalışan her insan diğerlerine göre daha fazla terler.

Terleme öncelikle vücut ısısını normale döndürmek için kullanılır. Çoğunlukla su olan ter yüzeyden buharlaştığında, vücut ısısı doğal olarak düşecektir.

Egzersiz vücut ısısını artırır.

Terlemek için kasların her zaman hareket halinde olması gerekmez. Terleme nemli, sıcak koşullarda meydana gelir. Amaç vücut ısısını düzenlemektir.

Terleme neden kilo vermeye yardımcı değildir?

Terleme normaldir çünkü vücudunuzdan mineralleri ve suyu uzaklaştırır. Bu, vücudunuzun iç sıcaklığını düzenlemek için yapılır.

Ancak her terleme kilo kaybına yol açmaz. Saunada otururken veya sıcak havalarda olduğu gibi sadece vücut ısınızı düzenlemek için terlerseniz kilo alırsınız. Tükettiğiniz karbonhidrat miktarı ne kadar kilo alıp vereceğinizi etkileyebilir.

Yalnızca terleyerek kilo veremez veya kalori yakamazsınız.

Egzersiz sırasında terlemek kalori yaktırabilir mi?

İyi bir egzersizden sonra terli bir spor kıyafeti ve kırmızı yüzlü bir insan hayal edebilirsiniz. Bu durumu anlamak önemlidir: Egzersiz sırasında terlemek kilo vereceğiniz anlamına gelmez.

Her vücut kendine özgüdür ve terleme miktarı da öyle. Bazı insanlar doğal olarak daha fazla terler çünkü daha aktif bezlere sahiptirler.

Terleme miktarı yakılan kalori ile doğrudan bağlantılı değildir. Daha fazla terleyen insanların daha az kalori yaktığını söylemek de yanlıştır.

Egzersiz yapmadan kilo vermek mümkün mü?

Terlemeden kilo vermek mümkündür. Kilo vermek için kalori açığı yaratmanız gerekir. Daha az kalori tüketerek ya da kalori yakmanıza yardımcı olacak aktiviteler yaparak bu açığı kapatabilirsiniz. Bu aktivitelerin sizi terletmesi gerekmez.

Terleyerek ne kadar kilo verebilirsiniz?

Terleme yoluyla ne kadar kilo verebileceğiniz terleme miktarınıza, mineral içeriğinize ve tükettiğiniz karbonhidrat miktarına bağlıdır.

Terlemeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Salgı bezlerinizin faaliyeti dışında başka faktörler de terleme miktarını etkileyebilir:

  • Vücut büyüklüğü Daha büyük vücut boyutları daha fazla terlemeye neden olur çünkü vücudun yüzey alanı daha büyüktür.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücut ısıya daha az toleranslı hale gelebilir. Sonuç olarak, terleme seviyeleri yaşa göre değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla miktarda ısı üretir. Aynı kilodaki iki kişinin kas kütlesi farklıysa, kas kütlesi daha fazla olan kişi daha fazla terler, çünkü vücut daha fazla ısı üretir.
  • Sağlık durumu: Terleme miktarı hormon değişiklikleri, grip, anksiyete ve diğer sağlık sorunları gibi faktörlerden de etkilenir.

Nasıl daha fazla kalori yakılır

Kilo vermek ve daha fazla kalori yakmak istiyorsanız yoğunluğunuzu ve sıklığınızı artırmanız gerekir. Egzersizleriniz ne kadar yoğun ve kalori yakıcı olursa o kadar hızlı kilo verirsiniz.

Aşırı terlemeye neden olmayan egzersizler yine de kalori yakabilir. Yüzmek, ağırlık kaldırmak veya kışın soğuk havalarda egzersiz yapmak sizi terletmez ancak kalori yakmanızı ve kilo vermenizi sağlayabilir.

Sağlıklı yetişkinler için haftada beş gün 30 dakikalık orta düzeyde egzersiz önerilir. Hızlı tempolu yürüyüş, koşu, Ağırlık kaldırmak veya vücut ağırlığını egzersiz olarak kullanmak forma girmek için iyi bir yoldur.

Fitness KompanionTüm fitness seviyeleri için kardiyo egzersizlerinin yanı sıra vücudun her bölümünü çalıştıracak vücut ağırlığı egzersizleri de bulunmaktadır. Ayrıca şunları da bulabilirsiniz aralıklı oruç Kolaylıkla kalori açığı yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak

Terlemek her zaman kalori yaktığınız ve yağ kaybettiğiniz anlamına gelmez. Terlemek yağ yakmaz. Fitness seviyenizi gösteren şey terleme miktarı değildir.

Kilo vermek istiyorsanız egzersizlerinizi yoğunlaştırmaya odaklanmalısınız. Daha fazla terlemeyin.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları vücut için özellikle güçlü olabilir. Aletli pilates aynı zamanda reformer pilates olarak…

31 Mayıs 2023

Dünyanın En Golcü Oyuncuları

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan futbolun getirdiği heyecanın büyüsüne kapılmış durumda. Farklı hareketler spora…

30 Mayıs 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor, hayatımızı düzene sokmak, sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek için hayatımıza dahil edebileceğimiz en…

30 Mayıs 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcu oldukları için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların öğünlerindeki ana malzemeler protein ve sağlıklı…

30 Mayıs 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Başlamak için en iyi yaş kaçtır? Bu gibi…

30 Mayıs 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişiler öncelikle beklentilerini tanımlamalıdır. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. Profesyonel olmak, sıkı…

30 Mayıs 2023