MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
1000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Yüzme Ne Kadar Kalori Yaktırır? Kilo Vermenizi Sağlar mı? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Çok Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzmenin Kalori Yakma Oranı Nedir?

Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına bağlı olarak her birey farklı miktarlarda kalori tüketir. Birçok kişi tarafından oldukça popüler bir spor olan yüzmenin kalori yakımı üzerindeki etkisi ilginç bir sorudur. Bu soruların cevaplarını öğrenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Yüzerken ne kadar kalori yakarsınız?

Yüzme, hızlı kalori yakmanıza yardımcı olan bir spordur. Yüzme vücutta herhangi bir darbeye neden olmaz, bu nedenle sırt veya diz problemleri olanlar için güvenli bir aktivitedir. Her yaştan herkesin yapabileceği bir spordur.

İlk olarak, kalori tüketimini neyin belirlediğinden bahsedelim. Bu soruya ortalama değerlere bakarak cevap vereceğiz. Her spor dalında, kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakıldığı bir gerçektir. Diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de metabolizma önemlidir. Bir insanın metabolizmasını hesaplamak çok zor olduğu için ortalama bir insanın kilosunun 70 kilo civarında olacağını varsayarak genelleme yapabiliriz.

 • Bir saat boyunca yüzmek kaç kalori yaktırır diye soracak olursak, 59 kilogram ağırlığındaki bir kişi yüzme hızına bağlı olarak 413 ila 590 kalori arasında yakacaktır.
 • 70 kiloluk bir kişi ise bir saatlik yüzmede 493 ila 740 kalori yakabilir.
 • Eğer 70 kilogramın üzerinde yarım saat yüzerek ne kadar kalori harcanır diye sorarsanız, hıza bağlı olarak 240 ila 370 kalori arasında değişecektir.

Kaloriyi belirlemek için aynı hesaplama kriterlerini kullanırsak, 500m ve 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda da benzer sonuçlar bulabiliriz.

 • Eğer 70 kg’lık bir yetişkin serbest stilde 500 metre yüzerse 300 ila 500 kalori yakacaktır.
 • Eğer 1 km yüzerseniz, hızınıza bağlı olarak kalori kaybı 500-700 arasında değişecektir.

Yüzme Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Diyet programlarında en popüler olan yüzme sporu kilo vermek için çok etkili olabilir. Bu aktivite aynı anda birkaç kası çalıştırır ve her yaştan insan için uygundur. Birçok kişi tercih ediyor. Temiz suyu ve uygun bir yüzme havuzu olan bir alan bulmak zordur, ancak spor son zamanlarda bu kadar popüler hale geldiği için birçok insan rahat havuzlara erişebilir. Okyanusun yanı sıra olimpik havuzlarda ve açık havuzlarda da yüzebilirsiniz.

Suda yapılan tüm egzersizler kilo vermenize yardımcı olabilir. Sudaki artan direnç nedeniyle, vücudunuzun yağ yakmak için daha fazla güç harcaması gerekecektir.

Okyanusta yüzerken kaç kalori yaktığınızla ilgilenen çoğu kişi, yüzme için bir program olup olmadığını bilmek ister. Ancak kilo vermenin tek yolu yüzmek değildir. Yüzme ile birlikte düzenli bir diyet, daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olabilir.

Diyete ek olarak yüzerken kilo vermenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

 • Örneğin yüzmek 30 dakikadan az sürmemelidir. Bunun nedeni, suda vücut için doğru sıcaklığı elde etmek ve kasları harekete geçirmek için belirli bir süreye ihtiyaç duyulmasıdır.
 • Isınmak yüzme deneyiminizi geliştirecektir. Bu, her spordan önce yapmanız gereken bir şeydir. Yüzmeye başlamak için yavaş kulaçlarla başlamalı ve daha sonra bunları hızlandırmalısınız.
 • Yüzme sırasında çok sayıda teknik uygulamak önemlidir. Bu, vücudun birden fazla bölgesini çalıştırdığı için yağların eşit şekilde yakılmasına yardımcı olacaktır.
 • Çoğu uzmanın söylediği gibi, sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, belirli bir zamanda bir gün yüzmek her gün yüzmekten daha faydalıdır. Planlı bir şekilde kilo vermek için, bir günlük aralar içeren bir plan oluşturabilirsiniz.

Yüzmenin faydaları nelerdir?

 • Düzenli yüzmenin kardiyovasküler sisteminiz üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Düzenli olarak yüzen insanlar koroner arter hastalığına ve kalp krizine daha az eğilimlidir.
 • Yüzmenin kas-iskelet sistemi üzerinde esnetici etkileri vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi, “yüzücü vücudu” kas ve yağın orantılı olarak dağıldığı bir vücut tipidir.
 • Yüzme, kara sporlarına göre daha düşük yaralanma ve kaza oranına sahiptir. Doktorlar eklem ve kas sorunları olan hastalara yüzmeyi önermektedir.
 • Yüzme, yaşı veya kilosu ne olursa olsun herkesin keyif alabileceği bir aktivitedir. Aşırı kilolu insanlar kara sporlarından dolayı yaralanabilir, ancak yüzme o kadar tehlikeli değildir.
 • Yüzmenin sinir ve psikiyatrik sistemler üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Egzersizden sonra vücut tarafından salgılanan endorfinler ve suya girdiğinizde yaşadığınız rahatlama, günlük streslerden kaçmanıza yardımcı olabilir.
 • Düzenli yüzücüler sigara ve içki alışkanlıklarını büyük ölçüde azaltır.
 • Solunum hızını ve sağlığını iyileştirir. Astım hastaları yüzerek zamanla daha kolay nefes alabilir.
 • İnsülin dokusu daha hassas olduğu için diyabet riski azalır.

Bazı kolay yüzme teknikleri nelerdir?

 • Serbest Yüzme Bu teknik en hızlı yüzmenizi sağlayan tekniktir. Su, kollar tarafından vücuda çekilir. Ayaklar dönüşümlü olarak suyun içinde ve dışındadır.
 • Sırtüstü: Sırtüstü yatar pozisyonda yüzün. Serbest stil bunun tersidir. Bunun nedeni, başın suyun üzerinde kalması ve nefes alma zorluklarına neden olmamasıdır.
 • Kelebek Yöntemi Bu şekilde yüzmek çok çaba gerektirir. Düzenli olarak uygulandığında hızlı bir şekilde kalori yakabilir. Kelebek yüzme tek bir pozisyon değildir, çünkü vücut sürekli pozisyon değiştirir. Ayaklar birbirine yakındır ve suda yukarı ve aşağı hareket eder. Bu stil çok fazla bel hareketi ile karakterizedir.
 • Kurbağalama Yavaş yüzmeyi seven insanlar için harika bir yöntemdir. Adını kurbağaların yüzme şeklinden alır. Sırtüstünün aksine, kollar ve bacaklar yanlara doğru açılır. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların daireler çizerek hareket ettiği bir su tekniğidir.

Yüzücüler sağlıklı ipuçlarından faydalanabilir

 • Denizde yüzmeyi tercih ediyorsanız denizi iyice araştırmanız önemlidir. Denizin derinliğinin ve içindeki canlıların tehlikeli olup olmadığını kontrol edin. Denizde yüzmek için sadece mavi bayraklı plajları tercih edin. Bu plajlar güvenli olduklarından ve herhangi bir tehlike oluşturmadıklarından emin olmak için test edilmiştir.
 • Kramplar konusunda endişeleriniz varsa, kıyıya güvenli ve sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlamak için cankurtaran bulunan plajları tercih etmek en iyisidir. Sığ sularla ilgili uyarı işaretlerinin bulunmadığı alanlarda yüzmek tehlike oluşturabilir.
 • Dibi görünmeyen bulanık suya atlamaktan kaçının, çünkü bazı kayalar güneş ışığı altında görünmez. Benzer olayların yaşanma riskinin yüksek olduğu bölgelerde yüzmeden önce bölgedeki güvenlik önlemlerini inceleyin.
 • Yüzmek için belirli derinlikte bir havuz tavsiye edilir. Kirli bir havuz vücutta olumsuz etkilere neden olabileceğinden havuzu dezenfekte ettiğinizden emin olun.
 • Ayrıca sarhoşken yüzmekten de kaçınmalısınız. Özgüven kaybı, sinirler ve şakalar nedeniyle ölümle sonuçlanan kazalardan genellikle alkol sorumludur.

1 Kiloda Kaç Kalori Vardır?

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yaktırır? Sizi zayıflatır mı? Faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Zayıflatır mı? Hangi kasları çalıştırır?

Bisiklet sürmenin faydaları nelerdir? Sizi zayıflatır mı? Hangi kasları çalıştırır?

Merdiven çıkmanın faydaları nelerdir? Faydaları nelerdir? Sizi zayıflatır mı?

Youtube kanalımızı 5 Milyondan fazla kişi takip ediyor Tüm videolu tariflerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Dahası da var 850.000 Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile en sevdiğiniz tarifler her zaman yanınızda. 15.000.000’dan fazla kişi indirdi. Şimdi indirin.

Dikkat Okuyucu

Gıdalarda kaç kalori olduğuna dair sorunuzun cevabını web sitemizde bulabilirsiniz.
Kategori bazında kaloriler sadece genel bilgi amaçlıdır. Kategoriye göre kalori
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Gram, adet ve porsiyon cinsinden bilgiler.
Aşağıda okuyucularımıza kilo verme sırasında faydalı olabilecek kalori ve besin değerleri yer almaktadır.
Ürünün kilo verme, kilo alma veya diyet üzerindeki etkileri
Tek bir makalede, menünüz için en iyi tarifleri bir araya getirdik. Makale
Bilgiler yayınlandıktan sonra zamanla güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir.
Kalori ve beslenme hakkında en doğru bilgiyi almak için bilimsel bir hesap makinesi kullanmak en iyisidir.
Beslenme ve kendi sağlığınız hakkında bilgi almak için bir beslenme uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Oku:

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları vücut için özellikle güçlü olabilir. Aletli pilates aynı zamanda reformer pilates olarak…

31 Mayıs 2023

Dünyanın En Golcü Oyuncuları

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan futbolun getirdiği heyecanın büyüsüne kapılmış durumda. Farklı hareketler spora…

30 Mayıs 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Spor, hayatımızı düzene sokmak, sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmek için hayatımıza dahil edebileceğimiz en…

30 Mayıs 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcu oldukları için beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların öğünlerindeki ana malzemeler protein ve sağlıklı…

30 Mayıs 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş nedir? Başlamak için en iyi yaş kaçtır? Bu gibi…

30 Mayıs 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişiler öncelikle beklentilerini tanımlamalıdır. Spor birçok nedenden dolayı yapılabilir. Profesyonel olmak, sıkı…

30 Mayıs 2023